Skip navigation

Zastosuj identyfikator do podlinkowania lub zacytowania tej pozycji: http://hdl.handle.net/20.500.12128/15182
Tytuł: Globalizm a personalizm wobec administracji publicznej : studium prawno-administracyjne
Autor: Blicharz, Jolanta
Zacharko, Lidia
Słowa kluczowe: globalizm; personalizm; administracjia publiczna; dialog społeczny
Data wydania: 2019
Wydawca: Wrocław : E-Wydawnictwo. Prawnicza i Ekonomiczna Biblioteka Cyfrowa. Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego
Nr Serii/Raportu: Prace Naukowe Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego;
Abstrakt: Analiza opracowań naukowych poświęconych zagadnieniu globalizmu i personalizmu wobec administracji publicznej jest przedmiotem studiów wielu dyscyplin naukowych. Jest to dziedzina wybitnie kompleksowa; składa się na nią szereg nauk, a zwłaszcza nauki prawne, ekonomiczne, socjologiczne, filozoficzne oraz te, które można by określić mianem nauk o zarządzaniu (teoria organizacji i zarządzania, nauka administracji, prakseologia). Nie podejmując oceny stopnia zaangażowania poszczególnych dyscyplin w rozwiązywaniu problemów dotyczących cywilizacji technicznej, można w każdym razie uznać duży udział nauk prawnych, które nabierają nowego i szerszego znaczenia w kontekście zrównoważonego rozwoju społeczeństw czy sprawności w realizacji usług publicznych. Ukazanie nowych, podstawowych instytucji kształtujących organizację i system zarządzania administracją publiczną w dobie globalizacji, a także wartości personalistycznych w jej rozwoju jest właśnie celem niniejszej książki. Całość zagadnień ujęta jest w dwóch podstawowych częściach. Pierwsza ma za zadanie przedstawienie złożoności procesów globalizacji, które implikują tworzenie globalnego rynku dóbr, kapitału i usług, a także istotne zmiany w modelu stosowania metod i technik zarządzania w administracji publicznej. Myśl ta była także punktem wyjścia do ukazania konieczności dostosowania działań administracji do potrzeb i zjawisk będących konsekwencją europeizacji prawa administracyjnego i globalizacji, które nakładają się na procesy globalizacyjne. Część druga książki dotyczy zagadnień związanych z rozwojem administracji publicznej, który powinien iść w parze z cywilizacją etyczną; jej zadaniem jest więc przedstawienie działalności administracji publicznej w kontekście założeń filozofii personalistycznej, której fundament stanowi człowiek-osoba. Ważność tego przekonania zasadza się na uznaniu dbałości o dobro człowieka oraz jego godności. Jednocześnie istnienie demokracji partycypacyjnej opartej na zasadach dialogu i partnerstwie zarówno decyduje o poczuciu współuczestnictwa obywateli (ich organizacji) w sferze życia publicznego, jak też sprzyja zwiększeniu spójności społecznej w zakresie włączenia społecznego. Pragniemy wyrazić wdzięczność tym wszystkim, którzy przyczynili się do publikacji niniejszej książki. Dziękujemy bardzo serdecznie pani prof. Aleksandrze Monarsze-Matlak za trud włożony w przygotowanie recenzji wydawniczej. Wyrazy szczerych podziękowań przekazujemy też pani mgr Aleksandrze Dorywale i pani dr Magdalenie Wojcieszak za troskliwą pieczę nad techniczną stroną przygotowywania książki do druku.
Opis: Wydanie książki dofinansowane ze środków Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Książka udostępniona w otwartym dostępie na podstawie umowy między Uniwersytetem Śląskim a wydawcą. Książkę możesz pobierać z Repozytorium Uniwersytetu Śląskiego i korzystać z niej w ramach dozwolonego użytku. Aby móc umieścić pliki książki na innym serwerze, musisz uzyskać zgodę wydawcy (możesz jednak zamieszczać linki do książki na serwerze Repozytorium Uniwersytetu Śląskiego).
URI: http://hdl.handle.net/20.500.12128/15182
DOI: 10.34616/23.19.072
ISBN: 978-83-66066-69-4
978-83-66066-70-0
Pojawia się w kolekcji:Książki/rozdziały (WPiA)

Pliki tej pozycji:
Plik Opis RozmiarFormat 
Blicharz_Globalizm_a_personalizm_wobec_administracji_publicznej.pdf3,62 MBAdobe PDFPrzejrzyj / Otwórz
Pokaż pełny rekord


Wszystkie pozycje w RE-BUŚ są chronione prawem autorskim chyba, że zostało wskazane inaczej.