Skip navigation

Zastosuj identyfikator do podlinkowania lub zacytowania tej pozycji: http://hdl.handle.net/20.500.12128/8457
Tytuł: „Oskarżenie” Juliana Kornhausera. Historia z wiersza.
Autor: Pawelec, Dariusz
Słowa kluczowe: Julian Kornhauser; "Zjadacze kartofli"; "Oskarżenie"; Jacek Smykał; Stanisław Kruszyński; Stanisław Barańczak; Nowa Fala; pokolenie 68; Komitet Obrony Robotników; "poetyka napisu"; cenzura; "interpretacja rekonstruująca"
Data wydania: 2016
Wydawca: WBPiCAK Poznań
Źródło: A. Gleń, J. Kornhauser (red.), “Rzeczy do nazwania. Wokół Kornhausera” (S. 514-518). Poznań : Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury
Abstrakt: Autor szkicu konfrontuje niezwykle mocne, krytyczne sądy o poezji Juliana Kornhausera z drugiej połowy lat siedemdziesiątych XX wieku, z jedyną oceną pozytywną, przedstawioną przez Stanisława Barańczaka. Recenzent tomu “Zjadacze kartofli” podkreśla szczególnie walory wiersza dedykowanego Jackowi Smykałowi i Stanisławowi Kruszyńskiemu, pt. “Oskarżenie”, zdaniem Barańczaka, najlepszego wiersza tomu. już dla tego jednego tekstu warto posiadać książkę w swojej bibliotece)”. Autor szkicu zadaje pytanie o to, dlaczego akurat tak zdecydowanie wskazał Barańczak ten tekst jako najlepszy utwór w zbiorze, podkreślając przy tym, że „już dla tego jednego tekstu warto posiadać książkę w swojej bibliotece”? Analiza stylu nie pozwala wyróżnić tego tekstu na tle pozostałych w tomie, potwierdza także jego typowy “nowofalowy” charakter. Zagadka oceny tkwi, jak demonstruje autor szkicu, w wykorzystaniu przez Kornhausera tzw. “poetyki napisu”. Dopiero ona właśnie gwarantuje właściwe odczytanie konkretu, społecznego „tu i teraz” w “Oskarżeniu”. Najważniejsze jest uwzględnienie w lekturze funkcji dedykacji. Ostateczna „adekwatna” konkretyzacja wiersza możliwa jest dopiero po rozpoznaniu kontekstu, do którego odsyłają przywołane przez poetę nazwiska. Aby uświadomić sobie ich ówczesne znaczenie niezbędne jest zastosowanie „interpretacji rekonstruującej”, dążącej do „historycznego odtworzenia wewnątrztekstowej intencji autorskiej”.
URI: http://hdl.handle.net/20.500.12128/8457
ISBN: 978-83-64504-86-0
Pojawia się w kolekcji:Książki/rozdziały (W.Hum.)

Pliki tej pozycji:
Plik Opis RozmiarFormat 
Pawelec_Oskarzenie_Juliana_Kornhausera.pdf492,28 kBAdobe PDFPrzejrzyj / Otwórz
Pokaż pełny rekord


Wszystkie pozycje w RE-BUŚ są chronione prawem autorskim chyba, że zostało wskazane inaczej.