Skip navigation

Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/20.500.12128/11970
Title: Sprawozdanie z seminarium „Rozmowy z Diabłem” (Instytut Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego, Katowice, 15 października 2015)
Authors: Gorliński-Kucik, Piotr
Keywords: seminarium; "Rozmowy z Diabłem"; Instytut Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego; Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego
Issue Date: 2016
Citation: "Śląskie Studia Polonistyczne" nr 1/2 (2016), s. 315-317
Abstract: "Piętnastego października 2015 roku odbyło się na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach seminarium Rozmowy z Diabłem, które zostało zorganizowane przez Instytut Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego. Zamierzeniem organizatorów było stworzenie projektu, który stanowiłby przestrzeń namysłu nad wątkami satanistycznymi i lucyferycznymi w literaturze i kulturze. Nie chodziło wszakże o badanie historii motywu, ale o namysł nad określonymi narracjami, filozoficznymi i ideologicznymi dyskursami, które posługiwały się figurą szatana na przestrzeni wieków. Gościem pierwszego seminarium był Jerzy Prokopiuk, pisarz, eseista i tłumacz – wybitny znawca pism Carla Gustava Junga, antropozofii i gnostycyzmu. Wygłoszony przez Jerzego Prokopiuka wykład wprowadzający, zatytułowany Unde malum? – Skąd zło?, był szeroką, erudycyjną panoramą przedstawiającą różne koncepcje genezy zła. Według tradycji greckiej złem określano – przez analogię z łucznictwem – „nietrafienie do celu”. Z kolei w tradycji niemieckiej zło może być rozumiane jako das Übel (zło bezosobowe) lub jako der Böse (zło moralne). Niezwykle istotny wpływ na europejską kulturę miała tradycja manichejska, oparta na dualizmie i nieustannej walce dobra i zła – święty Augustyn stworzył chrześcijaństwo mocno zabarwione manicheizmem." (fragm.)
URI: http://hdl.handle.net/20.500.12128/11970
ISSN: 2353-0928
Appears in Collections:Artykuły (W.Hum.)

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
Gorlinski-Kucik_Sprawozdanie_z_seminarium_Rozmowy_z_Diablem.pdf259,85 kBAdobe PDFView/Open
Show full item record


Items in RE-BUŚ are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.