Skip navigation

Zastosuj identyfikator do podlinkowania lub zacytowania tej pozycji: http://hdl.handle.net/20.500.12128/15590
Tytuł: Zaburzenia ze spectrum autyzmu jako piętno jednostki i jej rodziny. Socjologiczna analiza jednostek zrzeszonych w Regionalnym Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Autystycznych i ich Rodzin
Autor: Drzazga-Lech, Maja
Ir, Marta
Słowa kluczowe: autyzm; badanie autyzmu; Regionalne Stowarzyszenie na Rzecz Osób Autystycznych i Ich Rodzin
Data wydania: 2017
Wydawca: Katowice : Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
Źródło: K. Juszczyk-Frelkiewicz, G. Libor, A. Górny, A. Zygmunt (red.), „Rodzina niejedno ma oblicze - refleksja o współczesnej rodzinie”. (S. 35-46). Katowice : Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego.
Abstrakt: "Zaburzenia ze spektrum autyzmu są obecnie najczęściej występującymi zaburzeniami na świecie. Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym na tle neurorozwojowym, a jego symptomy pojawiają się we wczesnym dzieciństwie i trwają całe życie. W 1911 roku szwajcarski psychiatra Eugen Bleulerw swojej pracy Dementia Praecoxor the group of Schizophrenias, użył słowa autyzm na określenie jednego z osiowych objawów schizofrenii oraz zdefiniował go jako „zamknięcie się we własnym świecie i rozluźnienie dyscypliny logicznego myślenia […], utratę kontaktu z otoczeniem, zamknięcie się w sobie i skierowanie uwagi do wewnątrz” (Bobkowicz‑Lewartowska, 2005: 11). Kliniczny obraz zaburzeń autystycznych opublikował w 1943 roku psychiatra Leo Kanner, który przedstawił różnice i podobieństwa między zaburzeniami autystycznymi a schizofrenią dziecięcą (Pisula, 2010: 10). Z kolei wiedeński psychiatra Hans Asperger opisał przypadek czterech chłopców, u których wystąpiło zaburzenie relacji społecznych, niechęć do zmian, brak zdolności do empatii, zachowania o charakterze fiksacji" [...] (fragm.)
URI: http://hdl.handle.net/20.500.12128/15590
ISBN: 978-83-226-3314-4
Pojawia się w kolekcji:Książki/rozdziały (WNS)

Pliki tej pozycji:
Plik Opis RozmiarFormat 
Drzazga_Lech_zaburzenia_ze_spectrum_autyzmu_jako.pdf300,91 kBAdobe PDFPrzejrzyj / Otwórz
Pokaż pełny rekord


Uznanie autorstwa na tych samych warunkach 3.0 Polska Creative Commons Creative Commons