Skip navigation

Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/20.500.12128/2628
Title: O potrzebie pracy z gimnazjalistami nad znajomością znaczeń wyrazów i związków frazeologicznych : (na przykładzie leksyki i frazeologii z zakresu nazw cech osobowości)
Authors: Czarnota, Emilia
Keywords: kształcenie językowe; młodzież gimnazjalna
Issue Date: 2014
Publisher: Katowice : Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
Citation: D. Krzyżyk, B. Niesporek-Szamburska (red.), "Językowe, literackie i kulturowe ścieżki edukacji polonistycznej (tradycja i współczesność) : księga jubileuszowa dedykowana Profesor Helenie Synowiec w czterdziestolecie pracy naukowej i dydaktycznej" (S. 389-400). Katowice : Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
Abstract: Wśród studentów polonistyki — przyszłych nauczycieli języka polskiego, ale i praktykujących już polonistów, panuje przekonanie, że szczególnie istotnym elementem kształcenia językowego jest bogacenie słownictwa, ciągłe powiększanie zasobu leksykalnego ucznia. Bez trudu można zauważyć swoistą tendencję do tworzenia „banków słów”, „magazynów wyrazów i wyrażeń” szczególnie przydatnych uczniowi między innymi podczas tworzenia konkretnej formy wypowiedzi (zwłaszcza dłuższych wypowiedzi pisemnych, w tym np. charakterystyki i opisu). Niejeden nauczyciel czy przyszły nauczyciel jest przeświadczony o słuszności gromadzenia sporej ilości słownictwa, które na lekcjach bywa porządkowane według kryteriów gramatycznych (podział na części mowy) lub tematycznych. Na zjawisko to zwraca uwagę w swoim artykule między innymi Halina Wiśniewska. Badaczka uważa, że przekonanie o tym, iż bogactwo słownika uczniów decyduje o ich sprawności językowej, jest wciąż funkcjonującym, błędnym (nazywanym też przez autorkę — stereotypowym) przekonaniem o sprawności językowej. Wiśniewska podkreśla, że nie należy traktować bogactwa słownika jako synonimu poprawnego wypowiadania się, ale raczej jako jeden z istotnych czynników wpływających na sprawność i poprawność wypowiadania się uczniów. Bogactwo i ubóstwo słownika mogą stanowić zaletę lub wadę wypowiedzi ucznia. Autorka — za Marią Nagajową — zauważa, że „należy podjąć pracę nie tylko nad bogaceniem słownika ucznia ilościowo (wszerz), ale również jakościowo (w głąb), poprzez wszystkie ćwiczenia, które mają na celu uściślenie zakresu znaczeń jednych wyrazów i poszerzenie zakresu używania innych”.
URI: http://hdl.handle.net/20.500.12128/2628
ISBN: 9788380122680
Appears in Collections:Książki/rozdziały (W.Hum.)

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
Czarnota_O_potrzebie_pracy_z_gimnazjalistami_nad_znajomoscia_znaczen.pdf491,2 kBAdobe PDFView/Open
Show full item record


Uznanie autorstwa - użycie niekomercyjne, bez utworów zależnych 3.0 Polska Creative Commons License Creative Commons